“شوالیه آهنی” ولوو با قدرت ۲۴۰۰ اسب بخار رکورد سرعت با کامیون را به نام خود ثبت کرد [تماشا کنید]

“شوالیه آهنی” ولوو با قدرت ۲۴۰۰ اسب بخار رکورد سرعت با کامیون را به نام خود ثبت کرد [تماشا کنید]

کمپانی سوئدی ولوو که گهگاه با آزمایش ها و تبلیغات جذاب و خلاقانه خود خبرساز می شود، در آخرین اقدام خود به رکورد سرعت کشنده ها حمله کرده و با شکستن آن بار دیگر نام خود را سر زبان ها انداخته است.

چندی پیش ولوو با انتشار تیزری از انجام این تست در روز ۲۴ آگوست خبر داده بود؛ اکنون با عبور از آن تاریخ، خبر موفقیت ولوو در رسانه های مختلف منتشر شده است.

volvo-trac-from-the-dacs-record_4

کشنده ای که برای دستیابی به این عنوان تیونینگ شده، “شوالیه آهنی” نام دارد. موتوری که در قسمت میانی شوالیه نصب شده با کد D13 شناخته می شود و با حجم ۱۳ لیتری توانایی تولید ۲۴۰۰ اسب بخار قدرت و ۶۰۰۰ نیوتن متر گشتاور را دارد.

به لطف این پیشرانه فوق العاده قدرتمند، بهره گیری از فایبرگلاس در جای جای بدنه، بهبود آیرودینامیک و همچنین استفاده از گیربکس دوکلاچه I-Shift کشنده ولوو توانسته علاوه بر رکورد بیشترین سرعت، رکورد بهترین زمان در ۵۰۰ و ۱۰۰۰ متر را نیز ارتقا دهد.

volvo-trac-from-the-dacs-record_2

بر این اساس شوالیه آهنی موفق شده که مسافت ۵۰۰ متر را در ۱۳٫۷۱۰ ثانیه و با سرعت میانگین ۸۱٫۵۸ مایل (۱۳۱٫۲۹۰ کیلومتر) بر ساعت طی کند.

در مسافت ۱۰۰۰ متری نیز کشنده ولوو توانسته زمان ۲۱٫۲۹۰ ثانیه و سرعت میانگین ۱۰۵ مایل (۱۶۹ کیومتر) در ساعت را ثبتکند. بیشترین سرعتی هم که توسط شوالیه آهنی ثبت شده برابر با ۱۷۱ مایل یا ۲۷۶ کیلومتر بر ساعت بوده که در اندازه خودروهای اسپرت امروزی است.

volvo-trac-from-the-dacs-record_3

برای درک بهتر این سرعت باید اشاره کنیم خودروهایی مثل مازراتی کواتروپورته، پورشه کاین توربو، مرسدس بنز C 63 AMG و پورشه باکستر GTS که اخیرا در نسخه ۷۱۸ به داخل کشور نیز راه پیدا کرده حداکثر سرعتی بین ۲۷۰ الی ۲۸۰ کیلومتر در ساعت دارند.

Volvo-Iron-Knight-with-Boije-Ovebrink

برای کسب این رکوردها، در روز تست Boije Ovebrink که تجربه ۳۰ سال مسابقه با انواع اتومبیل های سواری و کامیون را دارد در پشت فرمان نشسته بود.

در طول این مدت او ۵ بار رکوردشکنی کرده و در سال ۱۹۹۴ قهرمان مسابقات کامیون رانی در اروپا شده است. برای ثبت رسمی رکورد او باید در پیستی در شمال سوئد، مسیر در نظر گرفته شده را دو بار و در جهت های مخالف طی کرده و میانگین سرعت این دو تلاش ثبت می شد که سرانجام تحت نظارت انجمن بین المللی ورزش های موتوری (FIA) این اتفاق در ۲۴ آگوست ۲۰۱۶ رخ داد.

شایان ذکر است که رکوردهای قبلی در این زمینه نیز متعلق به ولوو بوده است. جالب تر آنکه به گفته ولوو، برخلاف موتور این کامیون، گیربکس دوبل کلاچ آی شفت کاملا با نمونه تولید انبوه و تجاری در کشنده های ولوو یکسان بوده است و ولوو از این رکورد شکنی تاریخی برای تبلیغات قابلیت اطمینان و عملکرد این جعبه دنده استفاده کرده است.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *