نقاط قوت و ضعف کروز کنترل‌های معمولی و تطبیقی

نقاط قوت و ضعف کروز کنترل‌های معمولی و تطبیقی

در سال‌های نه چندان دور کروز کنترل تطبیقی تنها در ساخته‌های لوکس خودروسازانی چون مرسدس بنز و ب‌ام‌و دیده می‌شد.

Adaptive cruise control radar illlustration
Adaptive cruise control radar illlustration

Autoweb-2015-July-Guide-Adaptive-Cruise-Control-006

البته باید گفت این سیستم‌ها بدون خطا و نقص نیستند. درحالی‌که سیستم‌های معمولی تنها کنترل پدال گاز را در اختیار دارند، سیستم‌های تطبیقی از حسگرها و دوربین‌ها برای کنترل ترکیبی از گاز و ترمز استفاده می‌کنند. یکی از نشانه‌های رانندگی، کنترل خودرو است. چشم‌پوشی از این کنترل و یا بخشی از آن می‌تواند مرعوب‌کننده باشد. وقتی که خودرو سرعت خود را کم می‌کند قطعاً احساس غیرطبیعی به وجود می‌آید، مخصوصاً وقتی این کاهش سرعت ناگهانی باشد.

Adaptive-Cruise-Control-RR

استفاده از سیستم‌های کروز کنترل تطبیقی می‌تواند عجیب‌وغریب نیز باشد. برای شروع باید گفت این سیستم‌ها استانداردسازی نشده‌اند به این معنی که هر خودروساز تصمیم می‌گیرد تا میزان نزدیک شدن خودرو به خودروی جلویی را تعیین کند. البته در اکثر مواقع این سیستم اجازه‌ی نزدیک شدن زیاد خودرو به وسیله جلویی را نمی‌دهد. جدای از این موضوع، سناریوی یاد شده می‌تواند برای خودروهای دیگر حاضر در مسیر نیز مشکل‌ساز باشد.

cruise-control-toyota

این حقیقت که سیستم‌های تطبیقی بر مبنای حسگرها کار می‌کنند باعث می‌شود که در شرایط بد جوی از کارایی حسگرها کاسته شود. هر آلودگی نظیر گل و لای یا یخ باعث می‌شود حسگرهای سیستم تطبیقی کار خود را انجام ندهد؛ اما مشکل بزرگ‌تر اینکه تا زمانی که حسگرها تمیز نشوند، اکثر خودروهای مجهز به این سیستم نخواهند توانست از کروز کنترل استفاده کنند.

2014-bmw-f15-x5-cruise-control-buttons

راه‌حل، پیدا کردن سیستمی است که کار نسخه‌های مرسوم و تطبیقی را انجام دهد. چنین سیستمی که توانایی به‌کارگیری هم به عنوان کروز کنترل معمولی و هم کروز کنترل تطبیقی دارد را می‌توان در جیپ گرند چروکی ۲۰۱۷ یافت. سیستم عادی به‌صورت استاندارد در تمامی مدل‌های چروکی وجود دارد و البته کروز کنترل تطبیقی نیز در دسترس است؛ اما بجای آنکه سیستم تطبیقی جایگزین نسخه‌ی معمولی شود، در واقع به آن ملحق می‌شود و کنترل‌های جداگانه‌ای برای تمایز هر دو سیستم وجود دارد. راننده‌هایی که با استفاده از کروز کنترل تطبیقی راحت نیستند مجبور به استفاده از آن نبوده و البته کثیف بودن خودرو آن‌ها را مجبور نخواهد کرد که حسگرها را تمیز کرده یا اینکه کلاً استفاده از کروز کنترل را کنار بگذارند.

adaptive cruise control

اگرچه در سال‌های آینده سیستم‌های کروز کنترل تطبیقی در خودروهای بیشتری به‌صورت استاندارد وجود خواهند داشت اما همان‌گونه که گفته شد این سیستم‌ها عالی نبوده و همین باعث می‌شود به فکر استفاده‌ی ترکیبی از کروز کنترل‌های مرسوم و تطبیقی بیفتیم. این راه‌حل می‌تواند در اکثر خودروها، از نمونه‌های ارزان‌قیمت گرفته تا خودروهای لوکس بکار گرفته شود.

cruise-control

منبع: autoguide

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *