باتری های جگوار I-Pace از لحاظ تئوری نیازی به تعویض نخواهند داشت

باتری های جگوار I-Pace از لحاظ تئوری نیازی به تعویض نخواهند داشت

جگوار با معرفی کانسپت تمام برقی خود یعنی I-Pace نه تنها همه را شگفت زده کرد، بلکه این مدل را به گل سر سبد نمایشگاه سالانه لس آنجلس تبدیل کرد.

به غیر از طراحی چشمگیر و استفاده از تکنولوژی های بسیار پیشرفته. جگوار اولین خودروسازی خواهد بود که یک SUV تمام عیار آن هم از نوع برقی اش را خواهد ساخت.

jaguar-i-pace-concept-5-2-w600-h600

مجموع قدرتی این مدل با استفاده از دو موتور الکتریکی ۲۹۴ کیلووات و گشتاور کلی هم معادل ۷۰۰ نیوتن متر خواهد بود. این رقم گشتاور با مدل کوپه اسپرت این شرکت یعنی F-Type SVR برابری می کند.

jaguar-i-pace-concept-2-3-1-w600-h600

شتاب صفرتاصد برابر با ۴٫۱ ثانیه و برد ۵۰۰ کیلومتری از مهم ترین نکاتی است که باید در مورد این جگوار بدانید. شارژ آن هم بسیار سریع صورت می پذیرد. اگر از پلاگ DC 50kW استفاده کنید، در عرض دو ساعت باتری ها شارژ خواهد شد. این در حالی است که در دقیقه ۹۰ باتری ها ۸۰ درصد شارژ شده اند.

jaguar-i-pace-concept-1-8-w600-h600

اما نکته مهم و اساسی این است که برخلاف دیگر وسایل نقلیه الکتریکی نیازی به تعویض باتری ها پس از مدت زمان معین را نخواهید داشت. حداقل این دیدگاهی است که دکتر ولفگانگ زیبرت، مدیر توسعه فنی محصولات شرکت جگوار دارد.

jaguar-i-pace-concept-33-w600-h600

او می گوید: ما انتظار داریم که باتری ها در تمام طول مدت عمر خودرو دوام بیاورند. اگر به تعداد سل مشخصی نگاه کنید، مثلا پکیج باتری ها ۱۰۰۰ سیکل از صفر تا صد را تکرار کنند، در مورد ما که بردی معادل ۵۰۰ کیلومتر داریم، ۱۰۰۰ سیکل عمری در حدود ۵۰۰ هزار کیلومتر خواهد داشت، تقریبا برابر با عمر در نظر گرفته شده وسیله نقلیه خواهد بود. اگر از این مقدار تجاوز کند، باتری ها باید تعویض بشوند.

jaguar-i-pace-concept-3-2-1-w600-h600

اما چیزی که ما باید در نظر بگیریم این است که بایدی در زمینه شارژ کامل باتری ها وجود ندارد. در واقع سیکل کاری باتری ها می تواند بین ۹۰ درصد به عنوان مقدار ماکزیمم و ۲۰ درصد به عنوان مقدار مینیمم باشد.

پس دیگر باتریها یک تخلیه کامل قدرت را تجربه نمی کنند و می توان عمر آن ها را بیشتر کرد، در چنین شرایطی بعید نیست که باتری ها به راحتی عمری بیش از ۱۰۰۰ سیکل شارژ و دشارژ را تجربه کنند و مجموع پیمایش خودرو با باتری های اولیه از ۶۰۰ هزار کیلومتر نیز فراتر رود.

maxresdefault-w600-h600

استاندارد سیکل ۱۰۰۰ بر پایه استفاده از شارژ سریع یک ساعته با کمک شارژر ۱۰۰kw شکل گرفته است که تنها برای مصارف طولانی تر استفاده خواهد شد و شارژر استاندارد خانگی باتری ها را در عرض ۱۰ ساعت شارژ خواهد کرد که فشار بسیار کمتری به نسبت شارژر ۱۰۰kW بر روی باتری ها خواهد آورد

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *