اولین کوپه الکتریکی مازراتی رقیب تسلا نخواهد شد

اولین کوپه الکتریکی مازراتی رقیب تسلا نخواهد شد

مازراتی (با تلفظ صحیح مزراتی) مانند فراری از جمله برندهای زیر مجموعه گروه فیات کرایسلر محسوب می شود، اما این هولدینگ عظیم خودروسازی تاکنون به غیر از مدل هیبریدی فراری لفراری، توفیق چندانی برای توسعه خودروهای سبز هیبریدی و برقی نداشته است.

اما این رویه در حال تغییر است و مدیران مزراتی اخیرا از توسعه یک مدل برقی جدید تا سال ۲۰۲۰ خبر داده اند، با این حال برخلاف خودروهای برقی پورشه و مرسدس بنز، قرار نیست مازراتی برقی به رقیبی برای خودروهای تسلا مبدل شود.

tesla-model-s-refresh-april-2016-980x420-w600-h600

درحالی که تسلا و بسیاری خودروسازان دیگر جهان تمرکز خود را بر روی افزایش مسافت قابل پیمایش خودروهای برقی قرارداده اند، مازراتی می خواهد یک جنگنده سبز اما لذت بخش برای رانندگی را راهی جاده ها کند.

مدل مذکور برخلاف تسلا یک سدان خانوادگی نخواهد بود و آنطور که از شواهد بر می آید، مازراتی به فکر توسعه یک کوپه دو یا چهار نفره جمع و جور اما چابک است.

این درحالیست که به شکل کلی وزن و تعداد زیاد باتری های لیتیوم یون، باعث ضعف هندلینگ و کاهش لذت رانندگی خودروهای برقی می شوند اما ایتالیایی ها به فکر تغییر این شرایط افتاده اند.

در واقع اگر تکنولوژی تولید باتری ها تا سال ۲۰۲۰ تغییر محسوسی نکند، مهندسان مازراتی حتی به قیمت کاهش مسافت قابل پیمایش حاضرند تا از تعداد باتری ها بکاهند اما هندلینگ و قدرت مانور پذیری محصول خود را در سطح مدل های بنزینی فعلی حفظ کنند.

با این حساب بازار هدف کوپه سبز مازراتی به کلی با خودروهای تولیدی تسلا و محصولات آینده پورشه و مرسدس بنز متفاوت خواهد بود، مشتریان مازراتی می توانند با توان و هندلینگ بالای محصولات خود در مسیر های پرپیچ و خم و پیست های مسابقه مانور دهند، اما خریداران تسلا با هدف تهیه یک سدان خانوادگی برای استفاده روزمره و استفاده های مسافرتی به سراغ تسلا مدل s یا SUV مدل X می روند.

Maserati-GranCabrio_Sport

در نهایت تنها پرسش باقی مانده در مورد قابلیت های شتاب گیری و مشخصات عملکردی اولین خودرو الکتریکی مازراتی خواهد بود، چرا کهبا توجه به احتمال استفاده از باتری های کمتر نسبت به تسلا، رقابت با این خودرو در پیست درگ نیز ممکن نخواهد بود. در واقع تسلا بخش قابل توجهی از شتاب خارق العاده خود را مدیون باتری های بسیار بزرگش است و ممکن است چنین مزیتی برای مازراتی وجود نداشته باشد.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *