مقایسه مشخصات فنی و امکانات جک J5 در برابر چری آریزو ۵

مقایسه مشخصات فنی و امکانات جک J5 در برابر چری آریزو ۵

هنگامی که جک J5 وارد بازار شد را می توان زمان تحول نگرش در مورد خودرو های چینی دانست. ماشین فوق‌العاده ای نبود اما بهتر از محصولات قبلی خود را نشان داد.
مشکلات موجود در این خودرو هنوز معلوم نیست که بطور کامل بر طرف شده باشند اما هنگامی که مدل اتوماتیک این خودرو معرفی شد، خودرویی بر رقیب در رنج قیمت و تجهیزات خود بود.

chery_arrizo_5_3

حال با گذشت زمان، شرکت مدیران خودرو رقیب جدی را برای گرفتن بازار از دست J5 وارد بازار کرده است که آریزو ۵ لاکچری نام دارد.

jac-j5_crop_600x400

jac-j5-vs-arizo5-6_crop_600x400

ارزان تر بودن جک (۶۲ میلیون ۷۱۰ هزار تومان) نسبت به نسخه فول چری آریزو ۵ لاکچری (حدود ۷۴ میلیون تومان)کفه ترازو را به سمت جک سنگین می کند، اما پرسشاین تفاوت قیمت برای چری آریزو ۵ ارزش پرداخت دارد یا نه؟

ارزان تر بودن جک (۶۲ میلیون ۷۱۰ هزار تومان) نسبت به نسخه فول چری آریزو ۵ لاکچری (حدود ۷۴ میلیون تومان)کفه ترازو را به سمت جک سنگین می کند، اما پرسشاین تفاوت قیمت برای چری آریزو ۵ ارزش پرداخت دارد یا نه؟

طراحی بدنه و مشخصات ظاهری

هنگامی که به آریزو ۵ لاکچری نگاه می کنید اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند این است که چینی ها پیشرفت فوق العاده ای را تا به اینجای کار داشته اند، هرچند که آریزو ۵ در مجموع شبیه به برخی مدل های کیا، هیوندای و حتی دوج به نظر می رسد.

در خصوص J5 نیز هنگامی که وارد بازار شد طراحی آن به گونه ای بود که مشتریان را به خود جلب می کرد. پس از گذشت دو سال نیز، طراحی ملایم آن هنوز هم زیبا و کم نقص جلوه می کند.

jac-j5-sedan-09_crop_600x400

با این حال در مجموع می توان آریزو ۵ را برنده این مقایسه در زمینه طراحی خارجی عنوان کرد چرا که جلوه ای مدرن از یک سدان اسپرت و هماهنگ را ارائه می دهد و در این زمینه از طراحی نسبتا قدیمی جک J5 پیشی می گیرد.

طراحی داخلی و آپشن های رفاهی جک J5 و چری آریزو ۵

فضایداخلی جک از نظر مصرف کنندگان دلنشین و مناسب است. سبک طراحی ساده و دلنشین با خطوط طراحی ملایمی که در آن به کار رفته است زیباست، اما در طراحی دریچه های گرد و چند ضلعی مربوط به تهویه مطبوع تناسب چندانی دیده نمی شود.

همچنین،در بخش اپشن ها جک امیدوار کننده تر ظاهر شده است که می توان به سیستم تهویه خودکار، سانروف و تودوزی چرم که در آریزو از انها محروم هستید اشاره کرد.

فضای کابین و بخصوص فضای پای سرنشینان عقب را از مزیت های مهم این خودرو می توان دانست. فضای صندوق عقب نیز به اندازه کافی جادار و بزرگ است.

jac-j5-vs-arizo5_crop_600x400

در داخل آریزو ۵ با توجه به خطوط طراحی شکسته و اتصالات به کار رفته در ان حس مدرن تریبه سرنشینان القا می شود. در کل پایه و اساس طراحی داخلی آریزو ۵ برتری قابل ملاحظه ای نسبت به جک دارد اما کیفیت متریال داخل کابین جک حتی علیرغم قیمت کمتر خودرو، مناسب تر به نظر می رسد.

در بخش آپشن ها آریزو در دو تیپ اسپرت و لاکچری ارائه می شود که در نسخه ارزان تر که با جک اختلاف قیمتی کمتری دارد، باید به نبود کروز کنترل، سانروف، تو دوزی چرم و غیره اشاره کرد.

jac-j5-vs-arizo5-8_crop_600x400

مشخصات فنی و هندلینگ جک J5 و چری آریزو ۵

علیرغم اینکهابعاد آریزو ۵ از جک مقداری کوچکتر است اما باز هم ۳۲ کیلوگرم سنگین تر است این در حالی است که در مقایسه نسخه های اتوماتیک، آریزو با یک موتور ۱٫۵ لیتری با ۱۱۶ اسب بخار از طریقیک جعبه دنده CVT به حرکت در می آید و در مورد جک نیز یک موتور ۱٫۸ لیتری با قدرت ۱۴۰ اسب بخار به وسیله یک جعبه دنده اتوماتیک ۴ سرعته انجام این وظیفه را بر عهده دارد.

با وجود اینکه جعبه دنده جک مقداری تنبل و ضعیف عمل می کند، عملکرد فنی دو خودرو تفاوت چندان بارزی با یکدیگر ندارد و هر دو از نظر شتاب گیری صفر تا صد در محدوده ۱۵ الی ۱۸ ثانیه قرار می گیرند که رقم جالب توجهی برای سدان های خانوادگی به حساب نمی آید، همچنین جک J5 می تواند به سبب تکنولوژی نسبتا قدیمی گیربکس، پر مصرف تر از چری آریزو ۵ ظاهر شود.

jac-j5-004_crop_600x400

البته مشکل کُندی گیربکسجک را می توان با یک اپدیت TCU که به شکل رایگان در نمایندگی های کرمان موتور انجام می شود، تا حدودی بر طرف کرد.
در بخش هندلینگهر دو خودرو قابل قبول ظاهر می شوند اما آریزو فنربندی ساده تری برای محور عقب دارد که البته در نسخه فول به واسطه وجود ESP، ضعف هندلینگ برطرف شده است اما نسخه های فاقد ESP در مجموع ممکن است چسبندگی کمتری نسبت به جک J5 داشته باشند.

نکته جالب تر آنکه در صورت مقایسه نسخه های دستی بازهم شاهد اختلاف قیمت حدود ۱۰ میلیونی جک J5 دستی در برابر آریزو ۵ دستی خواهید بود که به ترتیب با قیمت حدودی ۵۲ و ۶۲ میلیون تومان ارائه می شوند.

jac-j5-vs-arizo5-5_crop_600x400

اما نسخه دستی جک J5 برخلاف مدل اتوماتیک به موتور ۱٫۵ لیتری ۱۰۵ اسب بخاری مجهز است و از این نظر اختلاف قابل توجهی با موتور ۱٫۵ لیتری آریزو ندارد، بنابراین با توجه به ۵ سرعته بودن گیربکس هر دو خودرو (در نسخه دستی)، رقابت عملکردی در شتاب و سرعت بسیار تنگاتنگ می شود.

با توجه به کاتالوگ های منتشر شده از سوی دو شرکت، ایمنی هر دو خودرو درسطح نسبتا خوبی قرار دارند. جک J5 چهار ستاره ایمنی را از موسسه ایمنی تصادفات چین C NCAP دریافت کرده اما چری در عوض مدعی کسب ۵ ستاره ایمنی است که البته هنوز به آزمایش گذاشته نشده است.

از طرف دیگر با توجه به وجود سامانه ارزشمند ESP در نسخه فول، می توان در مجموع آریزو ۵ را ایمن تر از جک J5 توصیف کرد.

chery_arrizo_5_5

همچنین چری آریزو ۵ با گارانتی ۵ ساله و ۱۵۰ هزار کیلومتر کارکرد ارائه می شود اما جک j5 از گارانتی ۳ ساله برخوردار است، با این حساب می توان تخمین زد که با توجه به مصرف کمتر آریزو ۵، نگهداری این خودرو در بلند مدت کم هزینهتر از جک جی ۵ تمام خواهد شد.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *