مصاف مفصل ب‌ام‌و سری ۵، مرسدس E کلاس و جگوار XF

مصاف مفصل ب‌ام‌و سری ۵، مرسدس E کلاس و جگوار XF

رقابت در بخش تاپ کلاس سدان های اجرایی داغ است. ب‌ام‌و این را می‌داند و به همین دلیل است که هفتمین نسل سری ۵ را به بهترین وجه ممکن روانه‌ی بازار کرده است.

BMW 5 Series vs Mercedes E-Class vs Jaguar XF

سال پیش دسته‌ای از سدان های لوکس وارد بازار شدند که مرسدس E کلاس یکی از آن‌هاست. این خودرو با تکنولوژی‌های پیشرفته، سیستم‌های خودران، فضای بیشتر از همیشه و کابینی لوکس عرضه شد. این خودرو در حال حاضر قهرمان کلاس خود از نظر ماست و ب‌ام‌و را در پیش روی خود می‌بیند.

BMW 5 Series vs Mercedes E-Class vs Jaguar XF

به‌طور سنتی ب‌ام‌و بیش از رقبا روی دینامیک رانندگی تمرکز دارد بنابراین اگرچه از نظر انعطاف‌پذیری، ایمنی و تکنولوژی رقیب سرسختی چون مرسدس دارد اما اگر بخواهد بهترین هندلینگ را در این کلاس داشته باشد، باید رقیب دیگری به نام جگوار XF را نیز کنار بزند.

در این مقایسه سخت ما هر سه خودرو را با پیشرانه‌های ۲ لیتری دیزل و تریم های اسپورت تر آزموده‌ایم تا ببینیم که کدام‌یک بهترین همه‌کاره‌ی کلاس خود است. بی‌شک این مقایسه یکی از سخت‌ترین شاخ‌به‌شاخ‌های سال ۲۰۱۷ به شمار می‌رود.

  • ب‌ام‌و سری ۵

dsc_0194

dsc_0198

مدل

ب‌ام‌و ۵۲۰d xDrive M Sport
قیمت (پوند)

۴۱۰۲۵

پیشرانه

۴ سیلندر ۲ لیتری توربودیزل، ۱۸۷ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت (ثانیه)

۷٫۴

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)

۵٫۳
مالیات جاده ای سالانه (پوند)

۱۱۰

کلاس سدان های اجرایی بسیار رقابتی بوده و اخیراً خودروهایی چون ولوو S90 و مرسدس E کلاس قاعده‌ی بازی را تغییر داده‌اند. مرسدس رقیبی است که ب‌ام‌و در پیش روی خود می‌بیند. ب‌ام‌و هم‌اکنون برای اولین بار مدل‌های فرمان راست سری ۵ را با سیستم چهارچرخ محرک ارائه می‌کند و ما مدل ۵۲۰d xDrive M Sport را با بهای ۴۱۰۲۵ پوند در تست حاضر کرده‌ایم.

BMW 5 Series

ب‌ام‌و در این خودرو از پیشرانه‌ی ۲ لیتری ۱۸۷ اسب بخاری استفاده کرده است. این خودرو عملکرد واقعاً گیرایی داشته و در ۷٫۴ ثانیه خودرو را از سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت می‌رساند و می‌تواند خودروهای فرزی چون مزدا MX-5 و تویوتا GT86 را به دردسر بیندازد.

BMW 5 Series

سیستم چهارچرخ محرک این خودرو نیز کشش فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند. هرچند در مقایسه با مرسدس یک‌دهم ثانیه کندتر است.

BMW 5 Series

با وجود گشتاور ۴۰۰ نیوتون متری ب‌ام‌و تقریباً با گشتاور ۴۳۰ نیوتون متری جگوار XF سبک‌تر برابری می‌کند اما به دلیل وجود کشش فوق‌العاده و گیربکسی با تعویض‌های تیز، سریع‌تر از گربه‌ی بریتانیایی خواهد بود.

BMW 5 Series

دنده‌های ب‌ام‌و سریع‌تر سبک می‌شوند بنابراین ب‌ام‌و بهتر از رقبا از خط پایان عبور می‌کند و پیشرانه‌ی آن نیز آسایش بیشتری نسبت به دو رقیب دیگر دارد.

BMW 5 Series

این آرامش و رفاه به سواری خودرو نیز کشیده شده است. اگرچه در برخی سطوح ناهموار و بد کمی حرکات را احساس خواهید کرد اما این خودرو که از رینگ‌های سفارشی ۱۹ اینچی استفاده کرده در عبور از دست‌اندازها بهتر از مرسدس عمل کرده و ارتعاشات بسیار کمی را به کابین منتقل می‌کند. در حالت راحت، سری ۵ بیش از آنکه به جاده واکنش نشان دهد در کنار آن کار می‌کند.

BMW 5 Series

در حالت اسپورت تا زمانی که وارد پیچ نشوید احساس سفت‌تر شدن زیاد دامپرها را نخواهید داشت. پس از وارد شدن به پیچ است که شما کنترل بدنه‌ی عالی را متوجه خواهید شد و در این حالت تقریباً تغییری در حالت خودرو به وجود نیامده و همچنان تخت باقی خواهد ماند. خودروی حاضر در تست از کنترل دامپر متغیر (۹۸۵ پوند) سفارشی بهره می‌برد که واقعاً ارزش این پرداخت اضافه را دارد. فرمان خودرو توازن وزنی خوبی داشته و به ندرت خونسردی خود را از دست می‌دهد.

BMW 5 Series

BMW 5 Series

BMW 5 Series

BMW 5 Series

BMW 5 Series

نظرات آزمایش‌کننده‌ها:

  • مرسدس E کلاس

dsc_0182

dsc_0184

مدل

مرسدس E 220 d AMG Line
قیمت (پوند)

۳۹۱۷۰

پیشرانه

۴ سیلندر ۲ لیتری توربودیزل، ۱۹۱ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت (ثانیه)

۷٫۳

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)

۵٫۶
مالیات جاده‌ای سالانه (پوند)

۳۰

مرسدس E کلاس به لطف ترکیب استادانه‌ی جذابیت و هزینه‌های کمتر مالکیت بهترین خودروی کلاس از نظر ماست. این خودرو تنها با دو تریم عرضه می‌شود و از گیربکس ۹ سرعته ی اتوماتیک بهره می‌برد. اینجا ما نسخه‌ی اسپورت تر AMG Line را با بهای ۳۹۱۷۰ پوند آزمایش کرده‌ایم.

Mercedes E-Class

پیشرانه‌ی ۱۹۱ اسب بخاری E کلاس بیشتری قدرت را در این مصاف داشته اما گشتاور ۴۰۰ نیوتون متری آن کمتر از جگوار است. هنوز هم علیرغم مشخصات مشابه روی کاغذ، E کلاس در بحث شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت اندکی سریع‌تر است به گونه‌ای که فاصله‌ی آن نسبت به سری ۵ تنها یک‌دهم ثانیه است.

Mercedes E-Class

اما در ارزیابی‌های خط مستقیم این خودرو کندتر از دو رقیب دیگر است اما باید گفت که اختلاف‌ها کم بوده است.

Mercedes E-Class

به عنوان نتیجه در دنیای واقعی تفاوت‌ها ناچیز بوده و هر سه خودرو نسبت به جثه و پیشرانه‌ی کوچکی که دارند واقعاً پاسخگو احساس می‌شوند. مرسدس آرامش زیادی هم دارد. صدای پیشرانه‌ی ۴ سیلندر بسیار کم است.

Mercedes E-Class

دور پیشرانه در بزرگراه‌ها پایین می‌ماند اما معکوس‌های دقیقی برای رانندگی پرسرعت دارد. همچنین طراحی صیقلی خودرو به این معنی است که صدای بادی در کابین وجود نخواهد داشت.

Mercedes E-Class

خودروی حاضر در تست از فنرهای پیچشی استاندارد و دامپرهای تطبیق‌پذیر استفاده می‌کند که باعث می‌شود بهتر از جگوار از دست‌اندازها عبور کند اما از نظر راحتی دنباله‌روی ب‌ام‌و خواهد بود. اگرچه مرسدس به خوبی از عهده‌ی دست اندازهای بزرگ برمی‌آید اما سنگ‌فرش‌های شکسته یا چاله‌ها لرزش‌هایی را به کابین می‌فرستند.

Mercedes E-Class

E کلاس به اندازه‌ی دو رقیب دیگر فرز و چابک نیست و فرمان سریع آن فاقد بازخورد است اما شما نمی‌توانید شکایتی درباره‌ی چسبندگی و خونسردی آن داشته باشد. انتخاب حالت اسپورت پلاس باعث تیزتر شدن پدال گاز و سنگین‌تر شدن فرمان می‌شود اما زمانی که با تنظیمات نرمال در بزرگراه حرکت کنید بهترین حالت خودرو را خواهید داشت.

Mercedes E-Class

Mercedes E-Class

Mercedes E-Class

Mercedes E-Class

نظرات آزمایش‌کننده‌ها:

  • جگوار XF

dsc_0186

dsc_0193

مدل

جگوار XF R-Sport 2.0d 180 auto
قیمت (پوند)

۳۶۸۵۰

پیشرانه

۴ سیلندر ۲ لیتری توربودیزل، ۱۷۸ اسب بخار
شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت (ثانیه)

۹٫۳

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)

۶
مالیات جاده‌ای سالانه (پوند)

۳۰

برای مدتی کوتاه جگوار XF در کلاس سدان های اجرایی رتبه‌ی اول را داشت. پس از آمدن مرسدس E کلاس، جگوار مجبور شد این عنوان را به رقیب اشتوتگارتی خود بدهد. خب آیا جگوار می‌تواند دوباره آب رفته را به جوی بازگرداند و عنوان خود را پس بگیرد؟ برای فهمیدن این موضوع با مدل R-Sport 2.0d auto با بهای ۳۶۸۵۰ پوندی را آزمایش کردیم. البته باید گفت تصاویر به مدل Portfolio تعلق دارند.

Jaguar XF

با توجه به وجود شرایط بد در زمان تست‌های پرفورمنس جای تعجبی وجود ندارد که جگوار دیفرانسیل عقب نمی‌تواند با سری ۵ دو دیفرانسیل رقابت کند و در بحث شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت با فاصله‌ی زیاد از حریف خود عقب می‌افتد. هرچند به دلیل گشتاور بیشتر و وزن پایین‌تر (۱۵۹۵ کیلوگرم) عملکرد مناسبی در خط مستقیم دارد.

Jaguar XF

گیربکس ۸ سرعته جگوار در شتاب گیری ۸۰ تا ۱۱۲ کیلومتر در ساعت سریع‌تر از سری ۵ است. البته تنها چندین دهم ثانیه اختلاف بین دو خودرو در دنده‌های دیگر وجود دارد.

Jaguar XF

هرچند زمانی که از گیربکس جگوار استفاده کنید خواهید فهمید که به نرمی گیربکس ب‌ام‌و نیست. هر دو خودرو از گیربکس‌های ساخت ZF استفاده می‌کنند اما برنامه‌ریزی هر گیربکس مخصوص به خود است. اگرچه گیربکس جگوار تعویض‌های مناسبی دارد اما حالت دستی آن به نرمی سری ۵ نیست.

Jaguar XF

همین موضوع در بحث سواری دو خودرو نیز دیده می‌شود. خودروی حاضر در تست از سیستم دینامیک تطبیق‌پذیر سفارشی (۱۰۲۰ پوند) بهره می‌برد که پارامترهایی چون دامپرها و پاسخ پدال گاز را تغییر می‌دهد.

Jaguar XF

حتی راحتی خودرو در حالت نرمال نیز با سری ۵ و E کلاس برابری نمی‌کند و در جاده‌های ناهموارتر حرکات بدنه‌ی بیشتری دارد. در حالت اسپورت خودرو سفت‌تر می‌شود اما حداقل احساس چابکی دارد.

Jaguar XF

فرمان خودرو بسیار سریع است که برای بار اول شاید باعث عصبانیت شما شود. برخی اوقات سیستم تعلیق برای همراهی با سرعت تغییرات جهت و کنترل وزن خودرو به تقلا می‌افتد اما در کل دقیق بوده و یک‌بار که از آن استفاده کنید میزان هوشیاری آن را می‌فهمید.

Jaguar XF

اگرچه پیشرانه قوی است اما صدای زیادی را مخصوصاً در دورهای بالا تولید می‌کند بنابراین از نظر راحتی و آسایش در پسِ دو رقیب ژرمنی خود قرار می‌گیرد.

Jaguar XF

Jaguar XF

Jaguar XF

Jaguar XF

نظرات آزمایش‌کننده‌ها:

قضاوت نهایی

  • رتبه‌ی اول: ب‌ام‌و سری ۵

BMW 5 Series

BMW 5 Series

  • رتبه‌ی دوم: مرسدس E کلاس

Mercedes E-Class

Mercedes E-Class

  • رتبه‌ی سوم: جگوار XF

Jaguar XF

Jaguar XF

دیگر گزینه‌ی این کلاس…

آئودی A6 2.0 TDI S line
موعد عرضه: سال ۲۰۱۸
قیمت: ۴۰ هزار پوند (تخمینی)
پیشرانه: ۴ سیلندر ۲ لیتری ۱۸۷ اسب بخاری

audi_a6_watermarked_-_front

نسل بعدی آئودی A6 بر پایه‌ی پلتفرم کاملاً جدیدی ساخته خواهد شد و از نظر فضا و تکنولوژی یک پله به جلو حرکت خواهد کرد. نسخه‌ی اصلاح شده‌ی این خودرو با پیشرانه‌ی ۲ لیتری TDI خود عملکرد خوبی خواهد داشت.

منبع: autoexpress

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *